Różnica pomiędzy odzieżą dla puszystych a Plus Size

shopping-606993_1280

Każdy kto przegląda związane z modą strony www lub czyta kolorowe pisma, z pewnością spotkał się z pojęciem „ubrania Plus Size”. Większość kojarzy to po prostu z odzieżą dla osób puszystych, ale mało kto wie, że odzież dla puszystych i odzież Plus Size to dwa odrębne pojęcia, chociaż granica miedzy nimi jest dość umowna. A zatem w czym leży faktyczna różnica?

Odzież dla puszystych i ubrania Plus Size

W potocznym rozumieniu o odzieży dla puszystych przyjęło mówić się, gdy chodzi o rozmiary od numeru 48. Czasami używa się w tym wypadku też określenia „rozmiar Super Size”. Ubrania Plus Size umownie przyjęło się umieszczać w granicach pomiędzy rozmiarami od 42 do 46. Łatwo się domyśleć, że ten podział jest mocno umowny, gdyż nawet sami producenci mają w swoich kolekcjach dość spore rozbieżności pod względem rozmiarówki. Oba określenia wywodzą się z krajów zachodnich, gdzie różne firmy z branży odzieżowej w ten sposób zaczęły określać swoje ubrania w większych rozmiarach. Niemniej jednak poszukując odpowiednich dla siebie strojów warto zwracać baczną uwagę na ten podział, gdyż może być mocno mylący. Wie o tym każdy, kto kupował ubrania w kilku różnych sklepach – osoba nosząca konkretny numer nie może zdać się zbytnio w tym wypadku na samą numerację, gdyż czasami rozbieżności sięgają jednego lub dwóch rozmiarów. Niezależnie od tego czy szukamy odzieży Plus Size czy Super Size zawsze warto uważnie przyjrzeć się tabeli i porównać konkretne wymiary.

Odzież dla puszystych w Polsce

Do niedawna jeszcze na terenie naszego kraju problemem było zdobycie jakichkolwiek ładnych i modnych ubrań w większych rozmiarach. Obecnie sytuacja poprawia się diametralnie – i to nie tylko z powodu dostępu do salonów zagranicznych producentów. Coraz więcej rodzimych sklepów oferuje takie ubrania. Niemniej jednak wciąż większość rynku zdominowana jest przez odzież w rozmiarach do numeru 40. W tej kwestii nie można raczej spodziewać się znaczących zmian, gdyż podaż wyznacza popyt, ale osoby puszyste nie muszą już martwić się o poważne utrudnienia w dostępie do odpowiednich dla siebie ubrań. Oczywiście dużo zawdzięczamy sprzedaży internetowej i sklepom wysyłkowym.

Modna odzież dla puszystych?

Z racji większego zainteresowania nadal łatwiej kupić odzież Plus Size (czyli do numeru 46) niż typowe ubrania dla osób puszystych (48 i więcej). Jednak niezależnie od tego jaki numer się nosi, każdy puszysty pan i pani martwi się przede wszystkim już nie o to czy kupi odpowiednią odzież, ale czy znajdzie ubrania modne i ładnie wyglądające. Krzywdzący stereotyp jeszcze czasami pokutuje w naszej kulturze przekonaniem, że duże rozmiary nie mogą być naprawdę atrakcyjne. Ktoś kto tak uważa, ten powinien poważnie zrewidować swoje poglądy. Współcześni projektanci poradzili sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze i aktualnie dobry sklep z modą dla puszystych to prawdziwa mekka elegancji i szyku. Wracając do pytania – czym różni się moda Plus Size od ubrań dla puszystych? Aktualnie jest jedynie kwestia umownego rozgraniczenia rozmiarów – w praktyce czasami różnice dotyczą też użytych materiałów oraz rozwiązań krawieckich, które w przypadku osób puszystych dopasowywane są do ich sylwetki tak, aby móc zamaskować w pełni wszelkie mankamenty i zaakcentować zalety. Pod względem jakości czy modnych fasonów moda dla puszystych nie różni się od dobrych ubrań w rozmiarach popularnych – dlatego warto szukać i sięgać do asortymentu dobrych sklepów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *